Projekt “Zasoby symboliczne i struktury polityczne na peryferiach. Legitymizacja elit w Polsce i Norwegii, ok. 1000-1300 (Symbolic Resources and Political Structures on the Periphery: Legitimization of the ELITES in Poland and Norway, c. 1000-1300)” realizowany jest pod kierunkiem Grzegorza Paca i Hansa Jacoba Orninga przez zespół mediewistów i mediewistek z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Oslo.

Polsko-norweska grupa historyków/-czek, archeologów/-żek i numizmatyków/-czek bada sposoby i środki, którymi posługiwali się członkowie elit politycznych dwóch peryferyjnych regionów Europy (Norwegii i Polski), by manifestować swą władzę i przywileje. Dzięki ujęciu porównawczemu możliwe będzie uchwycenie różnic i podobieństw w zmaganiach z podobnymi dla elit obu społeczeństw wyzwaniami: zapewnieniem dominacji, budową politycznego porządku i wykorzystaniem relacji z europejskimi centrami dla umacniania własnej pozycji.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ELITES. Przez ostatnie tygodnie intensywnie pracowaliśmy nad jej projektem, a następnie wdrożeniem. Strona dostępna jest w trzech wersjach językowych: polskiej, norweskiej i angielskiej. Prezentowane będą na niej wszystkie informacje związane z działalnością zespołu grantowego. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!

Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Historii) i Uniwersytet w Oslo (Wydział Nauk Humanistycznych), a finansowany jest z funduszy norweskich, w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki GRIEG. NCN jest operatorem programu poświęconego badaniom podstawowym, partnerem po stronie norweskiej jest the Research Council of Norway.