Projekt “Tekstylia i pieczęcie. Relacje pomiędzy produkcją włókienniczą a pieczęciami i praktykami stemplowania w Grecji epoki brązu” bada zależności, które nieraz są niezwykle złożone, często jednak pozostają niezauważone. Dlatego podstawowym celem odpowiedzialnych za te badania archeolożek jest rozpoznanie struktury i znaczenia związków produkcji włókienniczej i praktyk stemplowania. Będzie to możliwe dzięki analizie danych źródłowych zebranych w projektowanej i budowanej przez nas bazie danych ‘Textiles and Seals’. 

Baza składać się będzie z trzech modułów, gromadzących odrębne kategorie danych, dostępnych przez osobne wyszukiwarki:

  • Iconography of textile production –  zawiera odniesienia do produkcji włókienniczej w ikonografii pieczęci. Mogą być to np. motywy odnoszące się do surowców, przedstawienia narzędzi włókienniczych i pracowników tekstylnych, a także odniesienia symboliczne, takie jak przedstawienia pająków. 
  • Impressions of textiles on clay – gromadzi odciski tekstyliów i materiałów organicznych na rewersach lub we wnętrzu glinianych bryłek, które stemplowano. 
  • Seal-impressed textile tools – prezentuje stemplowane lub znakowane narzędzia włókiennicze. 

Pierwszy moduł bazy został udostępniony 23 marca 2021, następne zaś opublikujemy we wrześniu (Impressions of textiles on clay) oraz w grudniu (Seal-impressed textile tools) 2021. O każdym z tych wydarzeń będziemy informować na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na oficjalnej stronie Textiles and Seals.

Zapraszamy także do zapoznania się z pierwszym modułem bazy danych Iconography of textile production. 

Projekt badawczy “Tekstylia i pieczęcie. Relacje pomiędzy produkcją włókienniczą a pieczęciami i praktykami stemplowania w Grecji epoki brązu” finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki (konkurs SONATA 13, na podstawie umowy UMO-2017/26/D/HS3/00145) i realizowany w latach 2018 – 2021 na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.