O Forum Dobrych Praktyk

Zorganizowane przez zespół Centrum Kompetencji Cyfrowych UW Forum Dobrych Praktyk było przede wszystkim wewnątrzuniwersyteckim spotkaniem w gronie praktyków, na co dzień zajmujących się dydaktyką akademicką online. Impulsem do zorganizowania takiego wydarzenia było wymuszone przez pandemię COVID-19 nagłe przejście całego Uniwersytetu na nauczanie zdalne. Naszym celem było stworzenie przestrzeni, w której wykładowcy/wykładowczynie i doktoranci/doktorantki mogliby podzielić się wypracowanymi przez siebie metodami, opowiedzieć o trudnościach, z którymi przyszło im się zmierzyć, poszukać inspiracji i spotkać innych, którzy na co dzień mierzą się z podobnymi wyzwaniami. 

Spotkanie

Pierwsza, pilotażowa edycja Forum Dobrych Praktyk odbyła się 11 maja 2021 na platformie Zoom. Podczas spotkania 17 prelegentów i prelegentek krótko zaprezentowało wyzwania, z którymi przyszło im się mierzyć w ostatnich miesiącach nauczania online i wypracowane przez siebie rozwiązania, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas nauczania innych przedmiotów. Wystąpieniom towarzyszyły intensywne (i jak się okazało, stanowczo zbyt krótkie!) dyskusje na żywo. Podczas całego spotkania toczyła się także żywa i inspirująca rozmowa na czacie. Prezentacje dotyczyły zagadnień związanych z projektowaniem zajęć, opracowywaniem treści dydaktycznych, sposobami angażowania odbiorców i wreszcie: wyzwaniami związanymi z przenoszeniem praktyki online. Pełen program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Co dalej?

Zależy nam na tym, żeby kontynuować rozpoczęte podczas spotkania dyskusje i rozmowy. Dlatego wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymają dostęp do dedykowanej przestrzeni na platformie Kampus, w której zamieszczone zostaną opisy dobrych praktyk, nadesłane przez prelegentów i prelegentki materiały oraz będzie utworzone forum dyskusyjne.

Chcielibyśmy także, żeby Forum zostało z nami również po pandemii, gdy nauczanie zdalne – tak jak przed nią – nie będzie już koniecznością, ale wyborem. Dlatego myślimy o Forum jako o wydarzeniu cyklicznym, które na stałe zagości w kalendarzu akademickim. Naszym celem jest budowanie wraz z wszystkimi chętnymi dydaktykami Katalogu Dobrych Praktyk, czyli bazy wiedzy, która posłuży w przyszłości nauczycielom akademickim.

Polecane narzędzia

Przygotowaliśmy krótki przegląd narzędzi, polecanych przez uczestników i uczestniczki Forum podczas dyskusji. Zachęcamy do testowania!

  • Open Broadcaster Software (OBS); loom – przydatne przy nagrywaniu lub streamowaniu wykładów.
  • Snagit – rozwiązanie pozwalające na tworzenie zrzutów ekranu i nagrywanie.
  • Prezi – tworzenie prezentacji oraz opcja nagrywania z pokazem slajdów.
  • codeshare – platforma do dzielenia kodu.
  • IP Webcam – pozwala na wykorzystanie smartfona jako kamery sieciowej.
  • eduflow – aplikacja do wspólnej nauki, polecona do pracy w grupie z pismami prawniczymi.
  • miro; jamboard; Whiteboard – tablice online.
  • Perusall – platforma umożliwiająca m.in. wspólną lekturę tekstów przez studentów.
  • QuizENTER – narzędzie m.in. do przeprowadzania quizów, rozwijane przez zespół z Wydziału Zarządzania UW.