Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego to pionierskie przedsięwzięcie, którego celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym pracy ze zbiorami archiwalnymi przy użyciu najnowszych technologii audiowizualnych. Studia mają za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z historią poprzez próby ożywienia jej z wykorzystaniem technik dokumentalnych, kreacyjnych czy fotograficznych.

Program

Osoby uczestniczące w zajęciach nauczą się techniki realizacji zdjęć, obsługi kamery, ustawiania dźwięku, światła i montażu, produkcji, postprodukcji filmowej. Efektami pracy warsztatowej mogą być filmy dokumentalne, dokumenty z elementami inscenizacji fabularnej lub prezentacje fotograficzno-dźwiękowe. Stworzone podczas studiów prace audiowizualne będą promowane na festiwalach filmowych, prezentowane na wystawach, mogą też służyć jako pomoc edukacyjna w muzeach, szkołach i na uczelniach.

Dla kogo

Do udziału w studiach zapraszamy zarówno tych, którzy na zaawansowanym poziomie poznali już technologie filmowe, jak i początkujących z różnych środowisk, zainteresowanych nowoczesnym potraktowaniem filmu dokumentalnego i archiwów. Naszą ofertę kierujemy nie tylko do wszystkich studentek/studentów i absolwentek/absolwentów wyższych uczelni, ale także do wszystkich chętnych bez względu na wiek i wykształcenie. Zapraszamy muzealników, animatorki kultury, pracowników kultury, dziennikarki czy filmowców amatorów, którzy pragną opowiedzieć jakąś historię i przedstawić ją jako obrazy. Studia pozwolą na robienie filmu od samego początku – od nieokreślonej idei do szczegółowego zwizualizowanego pomysłu aż po „napisy końcowe”.

Informacje organizacyjne

Studia podyplomowe Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego rozpoczną się 26 października 2024 i potrwają do 15 czerwca 2025. We wrześniu 2025 odbędzie się końcowa rozmowa i prezentacja zrealizowanych projektów. Zajęcia będą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu w soboty i niedziele w siedzibie CKC UW (ul. Smyczkowa 14). Podczas zjazdów każdego dnia przewidziane jest osiem godzin zajęć (w godzinach od 10:00 do 18:00).

Koszt studiów:

Wpisowe – 300 zł

Opłata za pierwszy semestr: 2850 zł

Opłata za drugi semestr: 2850 zł

Rekrutacja

prowadzona jest online, za pomocą formularza rekrutacyjnego >> https://shdf.pl/rekrutacja/

Szczegółowe informacje i kontakt

Folder PDF >> Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego 2024/2025

Strona WWW >> https://shdf.pl/

Profil FB >> www.facebook.com/shdf2024

Mail >> szkoladokumentufilmowego@ibl.waw.pl

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego organizowana jest przez Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Partnerem projektu jest Dom Spotkań z Historią.