Szkoła Historycznego Dokumenty Filmowego

Organizowana przez Centrum Kompetencji Cyfrowych UW oraz Instytut Badań Literackich PAN Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego to pionierskie przedsięwzięcie, którego celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym pracy ze zbiorami archiwalnymi przy użyciu najnowszych technologii audiowizualnych. Kurs ma za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z historią poprzez próby ożywienia jej z wykorzystaniem technik dokumentalnych, kreacyjnych czy fotograficznych.

Program

Osoby uczestniczące w zajęciach nauczą się techniki realizacji zdjęć, obsługi kamery, ustawiania dźwięku, światła i montażu, produkcji, postprodukcji filmowej. Efektami pracy warsztatowej mogą być filmy dokumentalne, dokumenty z elementami inscenizacji fabularnej lub prezentacje fotograficzno-dźwiękowe. Stworzone podczas kursu prace audiowizualne będą promowane na festiwalach filmowych, prezentowane na wystawach, mogą też służyć jako pomoc edukacyjna w muzeach, szkołach i na uczelniach.

Dla kogo

Do udziału w kursie zapraszamy zarówno tych, którzy na zaawansowanym poziomie poznali już technologie filmowe, jak i początkujących z różnych środowisk, zainteresowanych nowoczesnym potraktowaniem filmu dokumentalnego i archiwów. Naszą ofertę kierujemy nie tylko do wszystkich studentek/studentów i absolwentek/absolwentów wyższych uczelni, ale także do wszystkich chętnych bez względu na wiek i wykształcenie. Zapraszamy muzealników, animatorki kultury, pracowników kultury, dziennikarki czy filmowców amatorów, którzy pragną opowiedzieć jakąś historię i przedstawić ją jako obrazy. Kurs pozwoli na robienie filmu od samego początku – od nieokreślonej idei do szczegółowego zwizualizowanego pomysłu aż po „napisy końcowe”.

Tegoroczna Edycja Szkoły Dokumentu Filmowego rusza już 2 marca 2024. Rekrutacja trwa do 26 lutego, więcej szczegółów dostępnych jest na stronie szkoły.

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego organizowana jest przez Instytut Badań Literackich PAN oraz Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Partnerem projektu jest Dom Spotkań z Historią.