Cieszymy się, że możemy ogłosić rozpoczęcie nowego projektu Erasmus+ „ActIPLEx”, którego celem jest zwalczanie społecznej polaryzacji wśród młodych ludzi. Prace będą realizowane dzięki międzynarodowej współpracy czterech jednostek: Uniwersytetu Warszawskiego (Polska), Uniwersytetu w Tartu (Estonia), Uniwersytetu w Groningen (Holandia) oraz Instytutu Alexandra von Humboldta (Niemcy)

Projekt będzie realizowany na Wydziale Socjologii UW pod kierunkiem dr Agaty Komendant Borkowskiej i przy wsparciu technologicznym CKC UW.

Cele projektu ActIPLEx:

• Edukacja młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z polaryzacją.
  • Zwiększenie zrozumienia mechanizmów odpowiedzialnych za polaryzację.
  • Wyposażenie młodych ludzi w narzędzia do przeciwdziałania polaryzacji społecznej.

W ramach projektu ActIPLEx:

• Powstaną interaktywne doświadczenia edukacyjne: kurs online typu MOOC na platformie Futurelearn oraz kursy online na platformach edukacyjnych Uniwersytetu w Tartu i Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Zostaną zaplanowane, przetestowane i przeprowadzone interaktywne warsztaty oparte na grze edukacyjnej dotyczącej polaryzacji i dialogu, w tym edukacyjne symulacje społeczne.
  • Powstanie zestaw otwartych zasobów edukacyjnych dla nauczycieli: filmy, quizy, materiały tekstowe, eksperymenty z symulacjami społecznymi oraz gra edukacyjna.

Podstawowe grupy odbiorców projektu:

• Ponad 1000 uczestników MOOC na Futurelearn.
  • Ponad 250 uczestników otwartych kursów online na platformach uniwersytetów partnerskich.
  • Ponad 200 studentów biorących udział w warsztatach opartych na grze edukacyjnej.

Wszyscy uczestnicy kursów i warsztatów:

• lepiej rozpoznają zjawisko polaryzacji,
  • zrozumieją mechanizmy odpowiedzialne za polaryzację,
  • nauczą się przeciwdziałać polaryzacji w życiu codziennym.

Zapraszamy do śledzenia postępów prac nad projektem na naszej stronie internetowej!

Projekt ActIPLEx jest finansowany ze środków programu Erasmus+ Unii Europejskiej.