Razem z BUW UW pracujemy nad nowym, unikalnymi materiałami, które niedługo zasilą RE-CREATIO – cyfrowe archiwum niezrealizowanych projektów architektonicznych.

Wspólnie z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie wyznaczyliśmy już propozycje, które w ciągu najbliższych miesięcy udostępnimy w RE-CREATIO. Wśród nich znalazły się m.in. projekty na Kościół Bożej Opatrzności – z pierwszego na ziemiach polskich konkursu architektonicznego, a także projekty na Grubą Kaśkę, wodozbiór w Warszawie, czy most łączący Warszawę i Pragę (obecnie dzielnicę Warszawy).

Część materiałów była zdigitalizowana lata temu i wymaga ponownego skanowania w lepszej jakości, tak by po przybliżeniu można było zobaczyć każdy szczegół. Projekty, których jakość skanów jest odpowiednia – już opracowujemy. Przygotowujemy: noty biograficzne, opisy projektów i konkursów. Pracujemy też nad nowymi funkcjonalnościami w RE-CREATIO. Niektóre z obiektów z Gabinetu Rycin BUW wymagają od nas nowych rozwiązań technicznych, które sprawią, że użytkownicy i użytkowniczki RE-CREATIO będą mogli sami – w interaktywny sposób, tworzyć warianty poszczególnych projektów.

Maciej Tarkowski i Przemysław Wątroba w Gabinecie Rycin BUW.  Fot. Ewa Serafin 

W siłę rośnie nasz zespół – dołączył do niego Przemysław Wątroba – historyk sztuki i kurator rysunków architektonicznych w Gabinecie Rycin BUW, autor monumentalnej pozycji “Rysunki architektoniczne i dekoracyjne. Tylman van Gameren, tom 1-2”.  Obecność Przemysława Wątroby w zespole RE-CREATIO oznacza, że już niedługo w naszym repozytorium idei znajdą się niezwykłe zbiory z Gabinetu Rycin BUW w najlepszym możliwym opracowaniu.

Gabinet Rycin BUW jest najstarszym publicznym zbiorem grafiki i rysunku w Polsce, o wyjątkowej na skalę światową randze artystycznej, historycznej i kolekcjonerskiej. Swoje istnienie Gabinet Rycin zawdzięcza królowi Stanisławowi Augustowi, który z wielką determinacją przez trzydzieści lat prócz malarstwa, rzeźby czy numizmatów gromadził także rysunki i ryciny europejskich mistrzów, a także projekty architektoniczne będące dowodem jego planów modernizacji Zamku, Łazienek i Warszawy. Swoje graficzne zbiory przechowywał w 162 luksusowych tekach, z których do dziś, po wojennej zawierusze przetrwało (w różnym stanie zachowania) jedynie 72 .

RE-CREATIO jest projektem realizowanym w Centrum Kompetencji Cyfrowych UW w ramach Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” (Priorytetowy Obszar Badawczy IV: „Przekraczanie granic humanistyki”), realizowanego w Programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).