Projekty architektoniczne mogą wytwarzać, podtrzymywać i przechowywać mity, wyrażają epokę, w której powstały, opowiadają indywidualne historie twórców i całych społeczności, oddają idee i przekazują informacje. Choć nie zawsze zostają zrealizowane jako budowle, wciąż są zachowane na papierowych planszach, planach i szkicach przechowywanych w archiwach i bibliotekach i podtrzymują pamięć o wykreowanych wizjach rzeczywistości. Niejednokrotnie mamy tu do czynienia z kompletnymi projektami architektonicznymi. Od teraz możecie poznać je dzięki stworzonemu przez nas repozytorium!

RE-CREATIO to archiwum niezrealizowanych projektów architektonicznych, będące swoistym repozytorium idei. Gromadzimy tu materiały dotyczące polskich i zagranicznych projektów architektonicznych, które nigdy nie zaistniały w przestrzeni publicznej. W repozytorium znajdują się pojedyncze plansze i plany będące częścią danego projektu wraz z opracowanymi metadanymi, ogólny opis samego projektu oraz biogramy wszystkich autorów. Repozytorium wzbogacone jest o interaktywną oś czasu, pozwalającą na filtrowanie projektów  według dat ich powstania oraz wyszukiwarkę.

Repozytorium jest zbudowane zgodnie ze standardami stosowanymi powszechnie w celu jak najlepszej ochrony cyfrowych zasobów dziedzictwa kulturowego – udostępnia materiały w myśl zasady interoperacyjności semantycznej oraz technicznej, korzysta z międzynarodowego standardu metadanych (zapewniającego dostępność, jakość, trwałość i otwartość), umożliwia bezproblemową wymianę danych między różnymi bazami danych, repozytoriami, a oprócz tego pozwala oglądać zdigitalizowane plansze w świetnej rozdzielczości.

RE-CREATIO jest flagowym projektem Pracowni Wizualizacji, powstałej w CKC UW w ramach Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” (Priorytetowy Obszar Badawczy IV: „Przekraczanie granic humanistyki”), realizowanego w Programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.