22 lipca to dzień urodzin Janusza Korczaka. Nie wiemy, czy urodził się w 1878 czy 1879 roku. Nie wiedział tego nawet sam Korczak. Jak to możliwe? Przecież według prawodawstwa Cesarstwa Rosyjskiego nowonarodzone dziecko powinno zostać zarejestrowane w ciągu 8 dni od narodzin. Józef Goldszmit, ojciec Korczaka, zwlekał z wyrobieniem metryki synowi? Przez lata badacze uważali, że mogła mieć na to wpływ konieczność zdecydowania podczas rejestracji o chrześcijańskiej bądź żydowskiej tożsamości dziecka. Dziś naukowcy coraz częściej podają takie rozumowanie w wątpliwość.
Zainteresowała Was ta historia? Zapraszamy po więcej informacji do przygotowanego przez nas cyfrowego repozytorium  Korczakowskiego! Gromadzi rozproszone dotąd zbiory dotyczące Janusza Korczaka w jednym miejscu. Znajdują się tu zarówno dokumenty związane z życiem i działalnością pisarza, jego dorobek literacki, jak i prace naukowe i popularnonaukowe na temat jego biografii, aktywności i twórczości. Znajdziecie tam również fotografie, dokumenty, publikacje oraz obiekty muzealne przechowywane w bibliotekach, archiwach, muzeach i instytucjach pamięci w Polsce i USA.
Przygotowaliśmy je po polsku i po angielsku w ramach międzynarodowego projektu, którego liderem była Fundacja Naukowa Przyjaciół Instytutu Historycznego “Klio”, a partnerem Kanadyjskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka (Janusz Korczak Association of Canada). Tu znajduje się krótkie wideo na ten temat.
Zapraszamy do korzystania!