Dzień Niepodległości, to nie tylko ważne święto państwowe, to także szczególna data dla praw polskich kobiet. Dokładnie w tym czasie, w 1918 roku trwała batalia o przyznanie praw wyborczych każdemu obywatelowi, który ukończył 25 lat  – bez względu na płeć. W zimny listopadowy dzień, członkinie Centralnego Komitetu Równouprawnienia Polek okupowały dom marszałka Piłsudskiego stukając w jego okno parasolkami. Pod naciskami, przyjął w końcu doktor Budzińską-Tylicką, która jako przewodnicząca delegacji przedłożyła marszałkowi do podpisania dekret o przyznaniu Polkom praw politycznych.  Historiami tych, a także wielu innych fascynujących kobiet, zajmuje się Archiwum Kobiet, z którym od lat współpracujemy.  

W kolejnym projekcie, będącym kontynuacją poprzedniego pt. “Archiwum kobiet: piszące”, którego liderem jest Instytut Badań Literackich PAN, będziemy zajmować się edycją cyfrową oraz rozbudową repozytorium materiałów źródłowych. 

Projektu ma na celu rozwijanie nowoczesnej bazy danych, dotyczącej niepublikowanych rękopisów kobiet (dzienników, pamiętników, wspomnień, korespondencji) mieszkających na obszarze historycznej Polski od XVI w. do współczesności, opracowanie edycji cyfrowej wybranego rękopisu oraz stworzenie platformy publikacyjnej do edycji cyfrowych.