Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami, dotyczącymi e-egzaminów. Zostały one zebrane między m.in. podczas szkoleń dla koordynatorów wydziałowych ds. egzaminów zdalnych.

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zagadnień związanych z przeprowadzaniem egzaminów pisemnych na platformie Kampus, które powtarzały się w pytaniach. Całe zestawienie FAQ znajdziecie w „Niezbędniku egzaminatora”, który nieustannie rozwijamy w odpowiedzi na Państwa potrzeby. Dlatego zamieściliśmy w nim także materiały ze szkoleń dla koordynatorów wydziałowych, dotyczące zagadnień formalnych oraz wykorzystania narzędzi G Suite.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  • Maksymalnie ile osób może jednocześnie pisać egzamin na platformie? Jaka będzie „przepustowość” platformy Kampus Egzaminy? Czy pozwoli ona na zorganizowanie egzaminu dla grupy np. 200-300 studentów z jednego przedmiotu jednocześnie?

Platforma Kampus-egzaminy będzie umożliwiała przeprowadzenie egzaminu dla 1500 użytkowników jednocześnie. Natomiast rekomendacja dotycząca 50-osobowych grup dotyczy zaliczeń odbywających się w kursach na platformach Kampus 1 i 2.

  • Jakie są terminy zamawiania egzaminów pisemnych w sesji podstawowej i poprawkowej?

Najpóźniej 7 dni roboczych przed terminem egzaminu.

  • Jeśli egzamin pisemny ma odbyć się w kilku terminach, czy dla każdego należy wypełnić oddzielny formularz?

Tak.

  • Czyli jeśli ktoś prowadzi zajęcia na Kampus 1 lub Kampus 2, to można zrobić egzamin tam?

Na platformie Kampus 1 i Kampus 2 przeprowadzamy zaliczenia pisemne dla grup, które odbywały zajęcia na tych platformach. Egzaminy zgłaszamy na dedykowaną sesji letniej platformę Kampus-egzaminy. W przypadku konieczności przeniesienia istniejących już testów egzaminacyjnych CKC UW pomoże je przenieść na dedykowaną platformę Kampus-egzamin.

  • Czy egzamin może mieć dwóch prowadzących o takich samych uprawnieniach? (Dotyczy przedmiotu prowadzonego przez dwie osoby, obie są w USOSie jego koordynatorami.)

Tak.

  • W jaki sposób można stworzyć bazę pytań do wykorzystania w teście wyboru? Jak przemieszać pytania i odpowiedzi, aby studenci nie mogli ze sobą współpracować?

Na platformie można wprowadzić: losowanie pytań, wiele wariantów danego pytania, mieszanie kolejności pytań, mieszanie kolejności odpowiedzi, podzielenie testu na kilka stron – wiele informacji na ten temat znajdą Państwo w “Niezbędniku Egzaminatora” w dziale “Egzamin pisemny w formie pytań zamkniętych” w sekcjach:

“Przydział pytań do kategorii i losowanie pytań w teście”

“Ustawienie punktacji za test oraz mieszanie pytań w teście”.

W dużym skrócie, platforma potrafi losować pytania w następujący sposób:

– zestaw (określonej liczby) pytań z jednej dużej kategorii,

– zestaw (określonej liczby) pytań losowanych z kilku mniejszych kategorii.

Student nie losuje gotowych, stałych zestawów pytań (np. zestawu A, B, 1, 2, 3 itp.). Platforma losuje dla studenta poszczególne pytania z większej puli i tworzy indywidualny zestaw w momencie, w którym rozpoczyna on podejście do testu. Jest to więc dużo większe zabezpieczenie przed ściąganiem niż np. przygotowanie tylko dwóch zestawów: A i B. Można powiedzieć, że przy odpowiedniej liczbie pytań i kategorii można osiągnąć efekt taki, jakby każdy student otrzymał inny “zestaw”. Student nie otrzymuje informacji w rodzaju „Zestaw nr 5” na teście.

  • Czy w przypadku egzaminu z przedmiotu prowadzonego przez kilku wykładowców można każdemu z nich zapewnić dostęp do prac egzaminacyjnych w celu wspólnego (dzielonego) sprawdzania prac?

Tak. Jeśli kilku wykładowców jest dopisanych do danej grupy, otrzymają dostęp do tej samej przestrzeni (platforma pobierze takie dane z USOS). Gdyby grupy były rozdzielne, tzn. każdy wykładowca prowadzi tylko swoją grupę, prosimy o dopisanie w formularzu osób, z którymi będą Państwo współpracować przy sprawdzaniu danego egzaminu.

W przypadku szczegółowych pytań nt. ustawień narzędzi platformy, zapraszamy do konkretnego działu „Niezbędnika egzaminatora” lub w miarę potrzeb do „Niezbędnika prowadzącego”, gdzie te kwestie zostały już opisane.

Informacje nt. organizacji zajęć i zaliczeń zdalnych znajdują się także na ogólnodostępnej stronie: https://zajeciazdalne.ckc.uw.edu.pl/.