Infrastruktura dla edycji cyfrowych

Już w najbliższą środę (24 kwietnia) odbędzie się kolejne spotkanie Wirtualnego Laboratorium Edycji Cyfrowych.

Edycje cyfrowe stały się w ostatnich latach jednym z kluczowych obszarów zainteresowania współczesnej humanistyki. Umożliwiają pełną i wieloaspektową reprezentację materiałów źródłowych w sieci, jednak ich przygotowanie jest procesem niezwykle wymagającym. Niezbędna jest w nim bowiem ścisła współpraca naukowców mających wiedzę merytoryczną o samym źródle oraz zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie edycji od strony technicznej.

Kontekst edycji cyfrowych nasuwa więc wiele tematów do dyskusji i przemyśleń – od konkretnych rozwiązań technicznych, przez metodologię całego procesu przygotowania edycji czy sposób i zakres wykorzystania standardu TEI, po zagadnienia związane z warstwą prezentacyjną i funkcjonalną gotowego dzieła.

W odpowiedzi na te wyzwania powstało Wirtualne Laboratorium Edycji Cyfrowych – otwarta inicjatywa Centrum Kompetencji Cyfrowych UW i Pracowni Historii Cyfrowej Wydziału Historii UW w ramach Programu IDUB. Laboratorium stwarza warunki warunki seminaryjne do dyskusji o edycjach cyfrowych i niuansach pracy przy nich. Pozwala na wymianę doświadczeń, wypracowywanie rozwiązań przydatnych dla wszystkich i popularyzowanie konkretnych projektów. 

Najbliższe otwarte spotkanie w ramach Laboratorium odbędzie się 24 kwietnia (środa) o godz. 13:15 w sali 125 na Wydziale Historii UW. Wystąpi na nim gościnnie Magdalena Turska – programistka, współautorka TEI Processing Model oraz oprogramowania TEI Publisher (platforma do publikacji korpusów tekstów). Zachęcamy do udziału!