Jak szybko zaprojektować albo zmodyfikować zajęcia dydaktyczne z uwzdlędnieniem komponentu zdalnego? Właśnie tym tematem zajmowała się grupa robocza w ramach Sojuszu 4EU+ Alliance, której jesteśmy częścią. Efektem całorocznych działań poświęconych tej tematyce jest nie tylko opracowanie szkolenia w tym zakresie, ale także publikacja nt. Activity Based Learning Curriculum Design (ABC-LD), której jesteśmy współautorami,  te prace podsumowaująca.

W artykule  opisaliśmy rezultaty prac związanych z powstaniem lokalizacji szkolenia ABC LD na potrzeby realizacji celów strategicznych Sojuszu 4EU+. W tym:

• krótką historię metody ABC LD
  • lokalizację metody ABC LD @ 4EU+ uwzględnianjącą: modyfikacje materiałów, przygotowanie nowych zasobów, przygotowanie wersji online, w tym wykorzystanie platformy Kampus-projekty należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, zarządzanej przez Centrum Kompetencji Cyfrowych UW oraz narzędzia draft.io
  • wyniki beta-testingu warsztatu: przeprowadzonego warsztatu próbnego z przedstawicielami wszystkich Flagshipów Sojuszu
  • porównanie wersji face-to-face i warsztatu prowadzonego całkowicie online
  • ogólne informacje o sojuszu 4EU+
  • plany związane z dalszym rozwojem warsztatu ABC LD @4EU+.

Założenia tej metody zostały zaprezentowane podczas konferencji EADTU Innovating Higher Education 2021 „Higher Education in the New Normal”.

Wystąpienie pt. “Re-thinking the ABC-LD workshop at 4EU+ Alliance” z ramienia UW prezentowały Anna Pacholak i Dorota Sidor z Centrum Kompetencji Cyfrowych oraz dr Vassiliki Michou z Uniwersytetu Sorbońskiego.