Porozmawiajmy o egzaminach (cz. 1) – zamawianie egzaminu
-
- Platforma Kampus
- Wokół Moodla
-
- Anna Barbasiewicz
- Justyna Jonatowska
- 30.01.2022
-
- Przewodnik
Zbliża się sesja egzaminacyjna… Nadciąga nieuchronnie. Być może kolejny raz stajesz przed dylematem, jak przeprowadzić egzamin ze swojego przedmiotu. Na pewno wiesz, że również w tym roku możesz zdecydować się na przeprowadzenie egzaminu czy zaliczenia w formie zdalnej. Jak to jednak zrobić?
Jeśli zdecydujesz się na zdalny egzamin pisemny, możesz skorzystać z ogólnouniwersyteckiej platformy Kampus-egzaminy. Oprócz udostępnionego już jakiś czas temu Niezbędnika egzaminatora przygotowaliśmy nieco „lżejszą” lekturę, która – mamy nadzieję – okaże się przydatna do tego, aby przypomnieć sobie procedurę zamawiania przestrzeni egzaminacyjnych na egzaminy pisemne oraz kroki, jakie powinien podjąć egzaminator, aby przeprowadzić egzamin bez problemu.
W roli bohaterek Ewa i Ada – znakomite wykładowczynie z UW! Choć postaci są fikcyjne, to zagadnienia – prawdziwe.
EWA: Cześć Ada, dzwonię do Ciebie, bo miałyśmy pogadać o egzaminach. To jak robimy w tym semestrze? Wrzucamy je na platformę Kampus, tak jak w zeszłym?
ADA: Cześć Ewa, dobrze, że dzwonisz. Nie wiem, jak Tobie, ale mnie dobrze korzystało się z rozwiązań, jakie oferuje platforma. Poza tym myślę, że część materiałów egzaminacyjnych można wykorzystać ponownie. Przerobiłybyśmy niektóre pytania i można by jeszcze z tego skorzystać. Jak myślisz?
EWA: Też mi się tak wydaje. Szkoda byłoby pisać wszystko od nowa. A pamiętasz, od czego tam trzeba było zacząć?
ADA: Nie wszystko, ale trochę pamiętam. To nie było bardzo skomplikowane. Zresztą jak czegoś nie wiedziałam, to pisałam na helpdesk. Bardzo szybko tam odpisują. Jeszcze mi tam doradzono, jakie typy narzędzi do egzaminowania sprawdzają się najlepiej.
EWA: Tak? Ja po prostu korzystałam z Niezbędnika egzaminatora. Tam wszystko jest super opisane.
ADA: O, tak, tak, też wiele razy tam zaglądałam. Masz może link do niego? Bo coś nie mogę znaleźć.
EWA: Jasne, ślę Ci na czacie od razu, bo potem zapomnę.
Helpdesk pomaga w sprawach technicznych. Za organizację egzaminów odpowiedzialni są egzaminujący. Helpdesk działa w dni robocze w godzinach 8.00-16.00 pod adresem pomoc-ckc@uw.edu.pl. Więcej informacji o helpdesku.
Zespół CKC przygotował kilka Niezbędników czyli zbiorów instrukcji dotyczących platform Kampus:
- Niezbędnik prowadzącego: https://kampus.come.uw.edu.pl/course/view.php?id=3188
- Niezbędnik egzaminatora: https://kampus.come.uw.edu.pl/course/view.php?id=4114
- Niezbędnik studencki: wersja polska, wersja angielska.
ADA: Dobra, dzięki. A pamiętasz skąd w ogóle tę przestrzeń na egzamin się bierze? Może to w tych zeszłorocznych egzaminach trzeba ustawić nowe terminy?
EWA: Nie, z tego co wiem, to zostaje jako dokument egzaminacyjny i jest archiwizowane. Nic w tych starych przestrzeniach nie powinnyśmy zmieniać. To wiem na pewno, bo prawie namieszałam tam w zeszłym semestrze…
ADA: Aaaa, dobra. Czyli co trzeba zrobić? Pewnie zamówić przez formularz, tak jak kursy?
EWA: Podobnie, ale to będzie inny formularz. Zapotrzebowanie na przestrzeń egzaminacyjną możemy wysłać same albo zgłosić do koordynatora na wydziale. U nas Marta pełni tę funkcję.
ADA: Ok, mogę się tym zająć w takim razie.
EWA: Fantastycznie! A słuchaj, te ustne też mamy zgłaszać?
ADA: Nie, to dotyczy tylko egzaminów pisemnych. Platforma Kampus nie ma nic wspólnego z egzaminami ustnymi.
EWA: Już pamiętam.
ADA: Wiesz co, jeszcze się zastanawiam, czy nie można by zrobić tych egzaminów w tej samej przestrzeni, co nasz kurs. Przecież możemy tam wrzucić test i wprowadzić ustawienia.
EWA: Chyba tak nie można. Na pewno będzie bezpieczniej zrobić to na Kampus-egzaminy, bo tam pilnują, żeby nie było tłumów, które jednocześnie będą klikać, a u nas w grupach jest po ponad 100 osób.
Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić egzamin pisemny na platformie Kampus-egzaminy, możesz to zgłosić wydziałowemu koordynatorowi ds. zajęć, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym lub samodzielnie wysłać zamówienie na przestrzeń egzaminacyjną. Formularz zamawiania egzaminów na platformie Kampus-egzaminy dostępny jest pod adresem: https://kampus-egzaminy.ckc.uw.edu.pl/course/request.php. WAŻNE: zgłoszenie powinno trafić do CKC UW co najmniej 7 dni roboczych przed terminem egzaminu.
Egzaminy pisemne odbywają się wyłącznie na platformie Kampus-egzaminy.
Na platformie Kampus-egzaminy powinny odbywać się też zaliczenia dla grup powyżej 50 osób.
ADA: Masz rację. Będzie bezpieczniej i zgodnie z wytycznymi. A pamiętasz, jak to robiłyśmy z „Koreańskim hip-hopem”? Tam mamy kilka zajęć w różnych terminach, a egzamin jest ten sam. Zamawiałyśmy to jako oddzielne przestrzenie, czy to było w jednej?
EWA: Oddzielne na sto procent. Te terminy trzeba porezerwować jak należy.
ADA: A, dobra. No a co z „Życiem kotów w czasie zarazy”? Tam mamy trzy grupy w jednym kursie. Zamawiamy dla każdej oddzielnie?
EWA: Chyba tak będzie najwygodniej. Nie ma żadnych limitów na liczbę zamawianych egzaminów, więc najwygodniej nam będzie oddzielnie dla każdej grupy. Pamiętasz? W zeszłym roku zrobiłyśmy to w jednej przestrzeni i potem nam się mieszało, który student gdzie i tak dalej. Lepiej mieć studentów z każdej grupy w oddzielnej przestrzeni, to nic nam się wtedy nie pomiesza.
Na platformie Kampus-egzaminy można przeprowadzić dowolną liczbę egzaminów pisemnych. Nie ma limitów. Możesz wielokrotnie przesłać formularz zamawiania e-egzaminów, nawet dla tego samego przedmiotu, ale dla różnych grup zajęciowych.
ADA: A pamiętasz jak to zrobiłyśmy, żeby w obrębie grupy każdy dostał inną wersję testu?
EWA: Nie za bardzo, ale jak zobaczę to na platformie, to sobie przypomnę. Tam się robiło losowanie i każdy student dostał inny zestaw pytań. Fajne to było.
ADA: No tak, i ściągać nie mieli jak.
EWA: Dokładnie. Czyli test robimy na pewno.
ADA: Jasne, tyle tam mamy pytań, że można by jeszcze ze trzy egzaminy z nich przygotować.
EWA: Tylko jak my to przeniesiemy do nowej przestrzeni? Trzeba to od nowa wpisywać?
ADA: Nie, co ty. Nikomu by się tego nie chciało od nowa robić. Są na to rozwiązania, importy i eksporty. Poczytamy w Niezbędniku i damy radę.
EWA: Oj nie wiem, tego chyba nie można zrobić samemu…?.
ADA: Rzeczywiście to było tak, że jak się chciało przenieść pytania z innej platformy, to trzeba było pisać na helpdesk i pracownicy z CKC to przenosili, a jak na tej samej platformie, to można było zrobić to samodzielnie.
EWA: Masz rację. Dobrze, czyli mamy wstępny plan działania – Ty zamawiasz przez formularz egzaminy, czekamy na informację z CKC, w międzyczasie przeglądamy pytania z zeszłego roku i ewentualnie piszemy nowe w Wordzie, żeby je potem dorzucić do nowych przestrzeni egzaminacyjnych. Możemy jeszcze pomyśleć o nowych typach pytań w teście, tak żeby nie tylko wielokrotny wybór dać, bo tych rodzajów jest kilkanaście. Ale to już temat na kolejną rozmowę. Zdzwonimy się jeszcze i ustalimy, jakiego typu pytania robimy. Możemy rozważyć, czy nie dać jakiegoś zadania otwartego, takiego, które potem sprawdza egzaminator.
EWA: Cieszę się, że już to omówiłyśmy, bo wiesz, że nie lubię zostawiać ważnych rzeczy na ostatnią chwilę.
ADA: Wiem, wiem. Ja mam podobnie. OK, to się jeszcze zdzwonimy. Dzięki!
Na Kampusie-egzaminy można przygotować egzaminy/zaliczenie w formie pytań otwartych (Zadanie) i zamkniętych (Test). Egzaminy z ubiegłego roku akademickiego w prosty i szybki sposób można samodzielnie zaimportować do tegorocznego egzaminu. Więcej w Niezbędniku egzaminatora. Losowanie pytań w teście oraz propozycje innych przydatnych ustawień znajdziesz w sekcji „Egzamin pisemny w formie pytań zamkniętych”.
Autorki: Justyna Jonatowska, Anna Barbasiewicz