RE-CREATIO to archiwum unikalne – repozytorium często imponujących, ale nie urzeczywistnionych w świecie idei. Gromadzone są w nim materiały dotyczące polskich i zagranicznych projektów architektonicznych, które nigdy nie zaistniały w przestrzeni publicznej. Są to zarówno projekty, które z założenia miały funkcjonować jedynie w formie idei, jak i te, które miały zostać wybudowane, ale z różnych przyczyn do tego nie doszło.

Prezentacja pojedynczego projektu obejmuje: cyfrowe wersje papierowych plansz, planów, makiet i szkiców, które oryginalnie się na niego składają, wraz z opracowanymi metadanymi, ogólny opis samego projektu oraz biogramy wszystkich zaangażowanych autorów. Repozytorium wzbogacone jest o interaktywną oś czasu, pozwalającą na filtrowanie projektów według dat ich powstania, oraz wyszukiwarkę.

Re-creatio, prezentacja pojedynczego projektu architektonicznego (Bibliothèque nationale)

Re-creatio, prezentacja pojedynczego projektu architektonicznego (Bibliothèque nationale)

 

Serwis zbudowany jest zgodnie ze standardami stosowanymi powszechnie w celu jak najlepszej ochrony cyfrowych zasobów dziedzictwa kulturowego – udostępnia je w myśl zasady interoperacyjności semantycznej oraz technicznej, korzysta z międzynarodowego standardu metadanych (zapewniającego dostępność, jakość, trwałość i otwartość), umożliwia bezproblemową wymianę danych między różnymi bazami danych, repozytoriami, a oprócz tego pozwala oglądać zdigitalizowane plansze w świetnej rozdzielczości.

Re-creatio, jedna z plansz (Cenotaf piramidalny : przekrój)

Re-creatio, jedna z plansz (Cenotaf piramidalny : przekrój)

 

Projektowi towarzyszy założenie, że niezaistniałe projekty architektoniczne wiodą swoiste życie pośmiertne – w imaginarium wspólnoty narodowej lub szerzej ludzkiej. Ich historie w trwającym od wieków dialogu są wciąż przepisywane i odczytywane na nowo. Podążając za tego typu interpretacją twórcy repozytorium chcą „uzupełniać teczki” wybranych projektów wysoce realistycznymi rekonstrukcjami 3D (wizualizacjami) niezrealizowanych obiektów architektonicznych. Budowane będą przy wykorzystaniu najnowocześniejszego, wciąż rozwijanego oprogramowania do wizualizacji trójwymiarowych.

Jak pisze Maciej Tarkowski, pomysłodawca repozytorium, w zamieszczonym na stronie „Manifeście”: Niezrealizowane projekty czekają w przestrzeni bibliotek i archiwów. Warto się nad nimi pochylić – to fascynująca intelektualnie podróż w czasie do przeszłości, która nas ukształtowała, to możliwość poznania najwybitniejszych postaci, idei kształtujących naszą cywilizację. Będąc spadkobiercami ich dokonań na polu architektury, jednego z elementów składowych naszej kultury, jesteśmy zobowiązani, by zapewnić ciągłość idei, które za nimi stały, przy użyciu dostępnych nam obecnie narzędzi.

Re-creatio, jedna z plansz (Opéra au Carroussel – widok elewacji)

Re-creatio, jedna z plansz (Opéra au Carroussel – widok elewacji)

 

RE-CREATIO jest flagowym projektem Pracowni Wizualizacji, powstałej w ramach Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” (Priorytetowy Obszar Badawczy IV: „Przekraczanie granic humanistyki”), realizowanego w Programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Będzie ona tworzyć podstawy dalszych badań naukowych nad istotnymi zagadnieniami światowego dziedzictwa kulturowego. Do zadań Pracowni będzie należało nie tylko budowanie bazy źródłowej niezrealizowanych projektów architektonicznych poprzez wzbogacanie jej o kolejne zasoby i uzupełnianie udostępnionych już materiałów, ale także tworzenie rekonstrukcji cyfrowych obiektów oraz gromadzenie zrealizowanych już rekonstrukcji cyfrowych wykonanych przez inne ośrodki. Pracownia pomyślana jest jako miejsce międzynarodowej współpracy, zarówno naukowej, jak i przedstawicieli środowiska GLAM oraz IT.

Tekst pierwotnie opublikowany został w portalu Humanistyka Cyfrowa na UW.