Projekt “Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL”, w którego ramach planowana jest budowa nowej infrastruktury, to w tej chwili jedno z kluczowych przedsięwzięć z zakresu humanistyki cyfrowej w skali ogólnokrajowej. Na Uniwersytecie Warszawskim projekt realizowany jest przez Wydział Archeologii, Wydział Geologii, Wydział Historii, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Centrum Kompetencji Cyfrowych pod kierunkiem Dominika Purchały, Zastępcy Dyrektor CKC UW.

Dron na tle ECEG UW w Chęcinach

Szkolenie z fotogrametrii i obsługi dronów w ECEG w Chęcinach

Prace nad stworzeniem infrastruktury do badań humanistycznych i nauk o sztuce rozpoczęły się w 2021 roku i były możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w wysokości blisko 100 milionów złotych. Umożliwiło to wyposażenie instytucji, które reprezentują zrzeszeni w konsorcjum partnerzy,  w specjalistyczny sprzęt oraz utworzenie profesjonalnych laboratoriów. Zasoby te są szeroko wykorzystywane są podczas badań naukowych, w dużym stopniu kształtując sposób myślenia o nowoczesnej humanistyce. Obecny projekt ma za zadanie wypełnić luki w już istniejącej infrastrukturze badawczej, umożliwiając utworzenie krajowego ekosystemu prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad materiałami archeologicznymi i dziedzictwa kulturowego.

Prace dokumentacyjne w ramach projektu Cyfrowa Bukowina prowadzone z wykorzystaniem infrastruktury Dariah.lab w Nowym Sołońcu

Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości blisko 58 milionów złotych umożliwi dalszy rozwój infrastruktury badawczej w polskich ośrodkach naukowych. Część projektu, za którą odpowiada Uniwersytet Warszawski, realizowana będzie przez wymienione wcześniej jednostki, z budżetem w wysokości ponad 20 mln PLN.

Liderem projektu jest Instytut Podstaw Informatyki PAN, a w skład konsorcjum projektowego DARIAH-PL wchodzą ponadto: Uniwersytet Warszawski, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Historii PAN, Instytut Języka Polskiego PAN, Instytut Slawistyki PAN, Instytut Sztuki PAN, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Liderem projektu jest Instytut Podstaw Informatyki PAN.

Informacja o zakończeniu oceny wniosków: https://opi.org.pl/kpo/zakonczenie-oceny-wnioskow-przedsiewziec-z-pmib-nabor-i-i-ii/