W realizacji programu ZIP braliśmy udział od samego początku – jeszcze na etapie konstruowania wniosku konsultowaliśmy jego kształt z członkami świeżo uformowanego zespołu roboczego, a następnie angażowaliśmy się w realizację jego kolejnych modułów.

ZIP (Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego) realizowany był aż przez sześć lat, od 2 kwietnia 2018 roku do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z założeniami, stanowił przestrzeń wspólnej pracy całej społeczności akademickiej na rzecz rozwoju dydaktyki i brali w nim udział studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji uczelni.

Program był dla nas okazją do wdrożenia na UW nowych rozwiązań informatycznych umożliwiających zarówno zarządzanie szkoleniami, jak i realizację zdalnych zajęć dydaktycznych  i kursów dla pracowników UW. Duży wpływ na kształt programu oraz zakres wprowadzonych rozwiązań IT miała pandemia COVID-19, która na dobre zmieniła znaczenie e-learningu na UW.

Dzięki funduszom z programu ZIP mogliśmy wzmocnić nasze zaplecze serwerowe oraz rozbudować platformę Kampus. To na niej w okresie pandemii odbywało się kształcenie zdalne na całym UW. W ramach ZIP platforma była wykorzystywana także do realizacji szkół letnich, kursów asynchronicznych i kursów języków, szkoleń i kursów dla kadry administracyjnej, zarządzającej i dydaktycznej.

Budżet Programu ZIP wyniósł 41,2 mln zł. Z oferty Programu skorzystało 9 159 osób, w tym 5 368 studentek i studentów, 894 doktorantek i doktorantów, a także 2 897 pracowniczek i pracowników uczelni. W jego realizację zaangażowanych było około 1 000 osób z pięćdziesięciu jednostek organizacyjnych UW. Zrealizowano 150 projektów dydaktycznych i zorganizowano 1 450 wydarzeń.

Podsumowanie programu >>> Kalejdoskop ZIP