Edytorstwo cyfrowe na Uniwersytecie Warszawskim
- 28.12.2023
-
- Humanistyka cyfrowa
Problemy związane z edytorstwem cyfrowym są dobrze znane literaturoznawcom, historyczkom, lingwistom i wszystkim, którzy w swojej pracy badawczej zajmują się tekstami udostępnianymi w sieci – zarówno jako osoby przygotowujące publikację konkretnych materiałów, jak i jako ich odbiorcy. W dziedzinie tej kluczowa jest wymiana wiedzy, kompetencji i doświadczeń, które od lat zbierane są w poszczególnych zespołach badawczych czy jednostkach uniwersyteckich.
W 2023 roku na Uniwersytecie Warszawskim powstały nowe pracownie i laboratoria, które łączy dążenie do popularyzowania wykorzystania cyfrowych metod i narzędzi w badaniach humanistycznych. Każda z tych inicjatyw skupia się jednak na innych, uzupełniających się obszarach humanistyki cyfrowej.
Utworzona na Wydziale Historii Pracownia Historii Cyfrowej rozwija przede wszystkim cyfrowe metody i narzędzia w badaniach historycznych, koncentrując się jednak na edytorstwie cyfrowym. Z kolei w Centrum Kompetencji Cyfrowych działa Pracownia Edycji Cyfrowych, której działania poświęcone są edytorstwu cyfrowemu, kodowaniu semantycznemu (przede wszystkim w standardzie TEI) i wizualizacji danych tekstowych. Dzięki połączeniu sił i kompetencji obu tych inicjatyw swoje działania pod koniec roku 2023 rozpoczęło Wirtualne Laboratorium Edycji Cyfrowych – społeczność wszystkich zainteresowanych edytorstwem cyfrowym, otwarta przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń.
Więcej o edytorstwie cyfrowym na Uniwersytecie Warszawskim w artykule Edycje Cyfrowe na UW, opublikowanym w serwisie Humanistyka Cyfrowa.
Pracownia Historii Cyfrowej Wydziału Historii UW >>
Projekt Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza: Humanistyka cyfrowa w CKC UW>>
Wirtualne Laboratorium Edycji Cyfrowych na portalu Facebook >>
Działalność Pracowni Historii Cyfrowej finansowana jest ze środków IDUB w ramach współpracy Wydziału Historii z Centrum Kompetencji Cyfrowych na rzecz realizacji Działania I.3.6. “Humanistyka cyfrowa”. Pracownia Edycji Cyfrowych funkcjonuje ze środków IDUB w ramach Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa”.