Cyfrowa Edycja Pamiętnika Masażystki
- 04.12.2024
-
- Humanistyka cyfrowa
- Projekty
Pamiętnik Marii Jadwigi Strumff
Pamiętnik Marii Jadwigi Strumff to niezwykłe świadectwo życia kobiety, która zawodowo zajmowała się masażem leczniczym w przedwojennej Warszawie. Jest to bezcenny materiał źródłowy, w którym autorka relacjonując swoje osobiste doświadczenie często odnosi się zarówno do wydarzeń historycznych, jak i codziennego życia miasta na przełomie XIX i XX wieku. Dokument stanowi unikalne źródło wiedzy o ówczesnej Warszawie, kulturze, obyczajach, a także roli kobiet w życiu społecznym.
Rękopis Pamiętnika Masażystki, będący częścią zbiorów Muzeum Woli w Warszawie, składa się z dwóch zeszytów: Spostrzeżenia nad ludźmi w końcu czwartego roku mej praktyki, czyli poznania ludzi oraz Badanie życia i ludzi. Wspomnienia zawarte w pamiętniku pochodzą najprawdopodobniej z lat 1894-1910.
Cyfrowe doświadczenie lektury
Edycja cyfrowa Pamiętnika Masażystki oferuje dostęp do oryginalnych wspomnień Marii Strumff, wzbogaconych o kontekst historyczno-społeczny oraz interpretacyjny. Przedstawiamy tekst w jego oryginalnej formie, bez jakiejkolwiek ingerencji korektorskiej, oddając wiernie brzmienie i pisownię rękopisu.
Edycja cyfrowa oferuje dwie różne ścieżki lektury:
Naukowa edycja cyfrowa – jest to transkrypcja rękopisów opracowana w standardzie TEI. Równolegle wyświetlane są wysokiej jakości skany oryginalnych stron dokumentu, co umożliwia porównanie tekstu z jego rękopiśmienną wersją.
Interaktywna edycja krytyczna – jest to bardziej przystępna forma, wzbogacona o kontekst historyczny i społeczny. Umożliwia czytanie tekstu w sposób nielinearny oraz wizualne łączenie różnych warstw znaczeniowych. Tego typu edycja oferuje możliwość odkrywania treści z uwzględnieniem wybranych kluczy interpretacyjnych i tematów.
Tekst naukowej edycji cyfrowej opracowaliśmy w standardzie TEI. Skany rękopisów udostępniamy dzięki serwerowi obrazów Cantaloupe zgodnie ze standardem IIIF. Tekst oraz faksymile udostępniamy za pomocą oprogramowania TEI Publisher, dostosowanego do potrzeb projektu.
Dla interaktywnej edycji krytycznej opracowaliśmy specjalistyczne rozwiązania programistyczne, które umożliwiają nielinearną lekturę oraz interaktywne łączenie kolejnych warstw treści i znaczeń.
Repozytorium Archiwum Kobiet
Ważnym kontekstem do lektury Pamiętnika Masażystki są również dokumenty archiwalne związane z Marią Jadwigą Strumff oraz jej bliskimi. Te materiały są dostępne online w Repozytorium Archiwum Kobiet. Zgromadzone tam dokumenty przedstawiają historię kobiet w Polsce od XVI wieku po czasy współczesne.
Edycja cyfrowa Pamiętnika Masażystki została przygotowana w ramach grantu NPRH Archiwum Kobiet: piszące. Kontynuacja. Jest wspólnym dziełem zespołów Archiwum Kobiet IBL PAN i Centrum Kompetencji Cyfrowych UW.