Celem projektu było rozwijanie nowoczesnej bazy danych Archiwum Kobiet, dotyczącej niepublikowanych rękopisów kobiet (dzienników, pamiętników, wspomnień, korespondencji) mieszkających na obszarze historycznej Polski od XVI w. do współczesności, opracowanie edycji cyfrowej wybranego rękopisu oraz stworzenie platformy publikacyjnej do edycji cyfrowych.

W ramach projektu CKC UW zbudowało cyfrowe repozytorium (Repozytorium Archiwum Kobiet), czyli infrastrukturę cyfrową, która służy gromadzeniu, zarządzaniu oraz udostępnianiu zdigitalizowanych materiałów źródłowych (skanów rękopisów i tekstów drukowanych, dokumentów, fotografii etc.) wraz z opracowaniem merytorycznym. Repozytorium przygotowane jest również do udostępniania materiałów dodatkowych: opracowań, artykułów naukowych i multimediów, związanych z działalnością naukową zespołu Archiwum Kobiet. 

CKC UW przygotowało również platformę cyfrową dostosowaną do udostępniania naukowo opracowanych tekstów źródłowych w postaci wielowarstwowej edycji cyfrowej. Platforma edycji Archiwum Kobiet umożliwia wieloaspektową lekturę i poznanie tekstu źródłowego wraz z kontekstami.

Wybrany do publikacji w ramach projektu tekst źródłowy – “Pamiętnik masażystki” Marii Jadwigi Strumff – został opracowany, opatrzony adnotacjami i przygotowany do udostępnienia w postaci pliku TEI XML. Edycja cyfrowa dostępna jest pod adresem: https://edycje.archiwumkobiet.pl.

 

Projekt pozwala na oszacowanie rozmiarów i charakteru wkładu piśmiennictwa kobiet w życie zbiorowości polskiej i na odkrycie nieznanych do tej pory kręgów towarzyskich, intelektualnych itp. Projekt jest kontynuacją 5-letniego grantu “Archiwum kobiet: piszące”. Liderem projektu jest Instytut Badań Literackich PAN.