
Raport „Piecza naprzemienna – diagnoza i rekomendacje dla polityk publicznych”
- 06.05.2025
-
- Inne
Badaczki przyjrzały się temu, kto i jak mówi w Polsce o pieczy naprzemiennej – czyli modelu opieki, w którym po rozstaniu rodziców dziecko mieszka na zmianę z każdym z opiekunów. Analizowały również, jakie pomysły, działania i konkretne rozwiązania (polityki publiczne) proponowane są, by wspierać ten model opieki.
W raporcie skupiono się na tym, co łączy różne perspektywy – zarówno ekspertów, jak i rodziców czy przedstawicieli instytucji – w rozmowie o opiece nad dziećmi po rozstaniu.
Zawarte w publikacji wnioski i rekomendacje mogą posłużyć jako punkt wyjścia do zmian w prawie i systemie wsparcia, które pomogą lepiej chronić dobro dzieci, wspierać oboje rodziców w sprawowaniu opieki, oraz zwiększać świadomość społeczną na temat sytuacji dzieci po rozstaniu opiekunów.
Raport dostępny jest na przygotowanej przez CKC UW stronie pieczanaprzemienna.uw.edu.pl.
Prof. Małgorzata Sikorska była także gościnią radia TOK FM, w którym opowiadała o wnioskach i rekomendacjach zawartych w raporcie.
Raport „Piecza naprzemienna w Polsce – diagnoza i rekomendacje dla polityk publicznych” opracowany został przez dr hab. Małgorzatę Sikorską, prof. ucz. (Wydział Socjologii UW) oraz mgr Małgorzatę Gawrońską (Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW) i stanowi rezultat projektu badawczego realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim w 2024 roku, finansowanego ze środków programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza „Nowe Idee”. Publikacja raportu nastąpiła w 2025 roku dzięki wsparciu CKC UW w ramach realizowania Działania I.3.6 programu IDUB.